Michał Rogala
27 lat w poligrafi, specjalista od nadruków na odzieży

Sublimacja - metoda druku na odzieży

Wszystko co powinieneś wiedzieć o nadrukach sublimacyjnych

Sublimacja to technika polegająca na przenoszeniu nadruków wykonanych na drukarkach sublimacyjnych na biały lub jasne materiał wykonany z poliestru. Wydruki sublimacyjne uzyskują rozdzielczość 1400x1400 dpi. Więc w porównaniu z drukiem sitodrukowym (75 dpi.) rozdzielczość takiego druku jest wyjątkowo wysoka.
1. Druk sublimacyjny na poliestrze.
 
Wyjściowym materiałem jest biały co pozwala na odwzorowanie właściwych kolorów z projektu, natomiast na innych jasnych kolorach nie jesteśmy w stanie uzyskać właściwych kolorów nadruku. To tak jak byśmy drukowali na zwykłej drukarce zdjęcie na np. żółtym papierze. 2.Kieszonka z nadrukiem sublimacyjnym Do druku sublimacyjnego wykorzystuje się plotery drukujące, zalane tuszem sublimacyjnym. Najpierw drukujemy na papierze sublimacyjnym w odbiciu lustrzanym, a następnie nadruk przenosi się na prasach transferowych lub kalandrach. Kalander to specjalna maszyna do sublimacji, działa trochę na zasadzie starej wyżymaczki do prania. W kalandrze pod dużym naciskiem poprzez wałki nagrzane do 200 st. C. przechodzi materiał z papierem transferowym na który jest naniesiony wzór nadruku. Przy użyciu kalandra nie mamy ograniczeń powierzchni nadruku jak mamy do czynienia przy prasach transferowych, tu jesteśmy ograniczeni powierzchnią samej prasy.Nadruk sublimacyjny podczas procesu nazywanego właśnie sublimacją wchodzi w reakcję chemiczną z materiałem poliestrowym i zostaje wciśnięty w głębsze warstwy materiału. Nadruk ten jest niewyczuwalny w dotyku, ponieważ sam tusz nie tworzy warstwy nadruku na materiale. W procesie sublimacji barwimy włókna poliestru warstwowo. Niestety sublimacja możemy używać tylko do materiałów poliestrowych i na naturalnej bawełnie nie działa. Nie wszyscy lubią jednak poliester. Obecnie na rynku można kupić materiały dwuwarstwowe, gdzie z wewnętrznej strony mamy warstwę przyjemnej bawełny lub materiału imitującego przyjemny naturalny dotyk, jednak z strony zewnętrznej mamy poliester, który w swoim dotyku nie jest naturalnym materiałem i nie jest to materiał matowy tylko posiada niewielki połysk. Sublimację wykorzystujemy często do strojów sportowych. Coraz częściej wykonuje się nadruk na powierzchni poliestrowej a następnie taki wycięty materiał naszywa się choćby bawełnianą bluzę. Podsumowując jest to metoda bardzo trwała, posiadająca możliwość przeniesienia druku w bardzo wysokiej rozdzielczości, jednak działa tylko na białym lub jasnym poliestrze.

3. Plusy i Minusy sublimacji

Każda technika zdobień odzieży ma swoje plusy i minusy, każda z nich daje inny efekt. Wybór techniki jest uzależniony do wielu czynników, przede wszystkim od oczekiwanego efektu końcowego ale i jego nakładu, ilości kolorów, wielkości czy samego projektu graficznego jak i posiadanej formy graficznej projektu, podłoża zdobienia, jego umiejscowienia. Nie ma jednej idealnej metody nadruków i zdobień odzieży, gdyby tak było to wystarczyłaby jedna technika zdobień, a z jakiś przyczyn ilość technik zdobień na odzieży jest coraz większa.

PLUSY techniki druku sublimacyjnego.


- Metoda opłacalna dla małych i dużych nakładów. 

 - Nadruk jest niewyczuwalny.

 - Powierzchnia nadruku jest oddychający.

 - Bardzo trwała metoda druku.

 - Bardzo wysoka rozdzielczość nadruku.

MINUSY techniki druku sublimacyjnego.

- Metoda stosowana wyłącznie do materiałów poliestrowych. 

 - Stosujemy je zazwyczaj na białych podłożach.

Share
Podobne posty
Technika druku sitodrukowego
Jest techniką niezwykle trwałą, nietracącą kolorów, ekskluzywną, powtarzalną, estetyczną.Nici do haftu są odporne na chlorowanie i pranie chemiczne.
Sitodruk farbami wodnymi
Nadruk sitodrukowy farbami wodnymi wraca po latach z wielkim powodzeniem. Nadruki takimi farbami dają niepowtarzalny efekt miękkości samego zdobienia.
Loading...