Michał Rogala
27 lat w poligrafi, specjalista od nadruków na odzieży

Haft komputerowy

Wszystko co powinieneś wiedzieć o hafcie komputerowym

Jest techniką niezwykle trwałą, nietracącą kolorów, ekskluzywną, powtarzalną, estetyczną.Nici do haftu są odporne na chlorowanie i pranie chemiczne. Głównie tę technikę wykorzystujemy do zdobienia bluz i grubszych materiałów. Istnieje możliwość wykonania haftu bezpośrednio na gotowym wyrobie jak i co jest bezpieczniejsze jak i technicznie prostsze na wykrojach, przed zszyciem. Haftowanie na wykrojach daje możliwość wykonana haftu w miejscach często niedostępnych na już uszytym produkcie, chociażby na długich rękawach czy miejscach gdzie jest suwak czy gaziki.
1. Haft na dzianinie 290g
 
Tak jak każda metoda zdobienia odzieży daje niepowtarzalny efekt o którym niema co się rozpisywać. Metoda haftu komputerowego ma jednak swoje ograniczenia: Nie można wykonać haftu na zbyt cienkim materiale. Nie można haftować zbyt małych czcionek z względu na ściąganie materiału przy procesie haftu przez co małe czcionki tracą 2.Przykad połączenia haftu płaskiego z haftem 3D swoją czytelność. Innymi słowy nitka hafciarska ma swoją rozdzielczość, która jest znacznie niższa w porównaniu z drukiem. Zazwyczaj tą technikm realizuje się projekty graficzne zbudowane z większych elementów. Przy hafcie można łączyć różne ściegi hafciarskie, robi się to już na etapie tworzenia programu, co często daje ciekawe efekty haftu. Każdy projekt można wykonać na różne sposoby, można zrobić to ekonomicznie, projektując rzadki haft, który zużywa mało nici jak i skraca czas pracy maszyny, można jednak zagęścić go, użyć równych ściegów, jak i dodatkowych efektów jak chociażby połączenie płaskiego hafty z haftem 3D. Przy pracy na etapie programowania haftu można użyć wielu efektów zgodnych z oczekiwaniami odbiorcy. Czyli ten sam projekt graficzny można wyhaftować szybko i tanio albo uzyskać niepowtarzalny efekt zdobenia.

Wymaganie techniczne dotyczące projektu do haftu

Hafciarka do wykonania haftu wymaga przygotowania specjalnego programu, „oprogramowania”, sterującego pracą maszyny. Oprogramowanie to zawiera informację gdzie hafciarka ma wbić igłę, której głowicy użyć (kolor nici), jaki ścieg wykorzystać, w jakiej kolejności i z jaką gęstością.
3. Oprogramowanie do tworzenia programy hafciarskiego
 
Wielkość haftu należy ustalić przed wykonaniem programu, program zawiera wszystkie informację potrzebne maszynie do wykonania haftu, także jego gęstość i ta informacja nie pozwala na powiększanie czy zmniejszanie haftu podczas pracy maszyn . Zmiana wielkości haftu wymaga wykonanie nowego program . 4. Widok szkieletowy programu hafciarskiego Wykonanie programu do haftu jest kosztem jednorazowym. Jest to program w wersji magnetycznej i można jego użyć w każdej chwili przy wznowieniach. Koszt wykonania samego haftu jest uzależniony od ilości ściegów zawartych w programie co wpływa na zużycie nici jak i czas pracy maszyny. Przy wyliczeniu kasztu haftu większe znaczenie ma wielkość i gęstość zdobienia niż użytych w projekcie ilości kolorów jak jest to np. przy sitodruku 

Najlepszym formatem graficznym do wykonania programu hafciarskiego jest grafika wektorowa czyli format Ilustratora Ai. lub corela Cdr. Można również użyć grafiki bitmapowej jednak przy procesie tworzenia programu do haftu, grafik musi przerobić grafikę na format wektorowy co jest dodatkową pracą, którą można zaoszczędzić gdy tę praca już wcześniej została wykonana i projekt istnieje już w grafice wektorowej. Innymi słowy, przy tworzeniu programu hafciarskiego można się oprzeć na projektach zapisanych w bitmapach, choć najlepsze efekty daje grafika wektorowa i zawsze przetwarzamy grafikę na taki format.

technika haftu

 
 
Każdy materiał do haftowania musi być zamknięty w tamborku, jego zadaniem jest stabilizacja materiały podczas pracy hafciarki. Tamborek trzyma naprężony materiał podczas pracy maszyny i nie pozwala na przesuwanie się materiały jak i trzyma jego w napięciu przy uderzeniach igły. 5. Materiał zamknięty w tamborku Miejsce haftu musi mieć zachowany margines materiału od grubych szwów, suwaków, guzików itp. Tak aby można było zamknąć materiał w tamborku.

Każdy haft wykonywany na dzianinie wymaga usztywnienia jego fizeliną. Zadaniem fizeliny jest usztywnienie i ustabilizowanie materiału podczas uderzeń igły. Im cieńszy materiał tym więcej warstw fizeliny należy użyć. Po zakończeniu haftu fizelinę usuwa się z powierzchni tamborka, jednak samo usztywnienie flizelinowe pod powierzchnią haftu pozostaje już na zawsze i jak przy grubych materiałach, 6. Warstwa fizeliny podłożona pod haft jak dzianina dresowa to nie przeszkadza, to przy użytkowaniu to przy cieńszych materiałach jak dzianina koszulkowa, w standardzie 190g taka warstwa fizeliny jest mało komfortowa. Koszt wykonania samego haftu jest uzależniony od ilości ściegów zawartych w programie co wpływa na zużycie nici jak i czas pracy maszyny. Przy wyliczeniu kasztu haftu większe znaczenie ma wielkość i gęstość zdobienia niż użytych w projekcie ilości kolorów jak jest to np. przy sitodruku

haft komputerowy

jak pracuje hafciarka przy prostym wzorze naszywki. 

3. Plusy i Minusy techniki haftu komputerowego

Każda technika zdobień odzieży ma swoje plusy i minusy, każda z nich daje inny efekt. Wybór techniki jest uzależniony do wielu czynników, przede wszystkim od oczekiwanego efektu końcowego ale i jego nakładu, ilości kolorów, wielkości czy samego projektu graficznego jak i posiadanej formy graficznej projektu, podłoża zdobienia, jego umiejscowienia. Nie ma jednej idealnej metody nadruków i zdobień odzieży, gdyby tak było to wystarczyłaby jedna technika zdobień, a z jakiś przyczyn ilość technik zdobień na odzieży jest coraz większa.

PLUSY techniki haftu komputerowego 


- Trwałość zdobienia, zarówno mechaniczna jak i brak utraty kolorów. 

 - Zdobienie nie pęka, nie wyciera się.

 - Elegancki wygląd.

 - Szeroka gama kolorystyczna nici.

 - Niska cena przy małej wielkości i dużej ilości kolorów.

 - Przy wznowieniach nie ponosi się kosztów przygotowania, jak jest to np. w przypadku sitodruku.

MINUSY techniki haftu komputerowego 

- Każdy projekt wymaga przygotowania specjalistycznego oprogramowania. 

 - Nie można skalować tego samego programu na różne wielkości haftu.

 - Niska rozdzielczość nici i brak możliwości użycia przy tej technice małej czcionki.

 - Wymaga grubszego podłoża i nie nadaje się do cienkich materiałów.

 - Pod haft podkłada się fizelinę co ma pomóc przy stabilności wzoru, jednak tworzy to sztywną warstwę podkładową co może wpływać na komfort użytkowania odzieży.

Share
Podobne posty
Sitodruk farbami plastizolowymi
To od lat najpopularniejsza metoda nadruku na odzież, z względu na swoją trwałość i odwzorowanie kolorów.
Sitodruk farbami wodnymi
Farby wodne przeżywają swój wielki powrót. Liczysz na trwałość i niewyczuwalny nadruk, to technika której szukasz.
Loading...